krwiak mózgu podtwardówkowy

Patrzysz na wiadomości wyszukane dla frazy: krwiak mózgu podtwardówkowy

Temat: GOŁOTA GOŁOTA GOŁOTA

Joe Mesi is lucky he's alive today. [/size][/color]If in fact he suffered a subdural hematoma and is allowed to fight again by the powers that be in boxing, it will fuel arguments that the sport should be banned

calosc http://www.secondsout.com/USA/plusa.cfm ... 6&cs=13646

wypadalo by sie zapytac Jacka co o tym mysli


Krwiak podtwardówkowy............

....... krew płynie w naczyniach.Jesli takie naczynie(male,srednie) się przerwie to krew wypływa do tkanek.I w skórze robi się krwiak-tzw.siniak.Nieszkodliwa rzecz.Gorzej w mózgu-wiadomo,centralny komputer.W zależności jak duży krwiak i jak ograniczony.Czy uciska mózg czy widoczny tylko w TC .U bokserów wiadomo po urazach(uderzeniach).

1)W najgorszym wypadku-szybka śmierć np.wypadki samochodowe
2)Jnne tragiczne rozwiazanie-śmierć na drugi dzień-krwiak nierozpoznany.Często u bokserów.
3)Hospitalizacja i wszystko OK.
4)Wszystko OK/Krwiak mały,ograniczony.wchłania się.

Przeciwskazanie do boksu.Na to nie da się tak łatwo odpowiedzieć-w zalezności od sytuacji.W przypadku 4-najczęściej nie ma przeciwskazań.Temat: Chwalimy się
No dobra, niech ktoś się pochwali czymś lepszym: dzisiaj w nocy asystowałem przy kraniotomii (tj. otwieraniu czaszki) i pomagałem usunąć krwiak podtwardówkowy, uciskający mózgTemat: Krwiak przymózgowy nadtwardówkowy.
Witam!

Mam 17 lat. Na czole znikąd wyrośl mi mały guzek, udałem się z nim do chirurga który wypisał skierowanie na Tomografię. Zrobiłem tomografię i wczoraj odebrałem wynik. Niestety nic z tego nie rozumem, czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to coś poważnego? Wizytę mam prywatnie u chirurga onkologa dopiero 3 lipca.

W prawej okolicy czołowo- skroniowo – ciemieniowej, od warstw podstawowych do nadkomorowych, widoczny jest „soczewkowaty” krwiak przymózgowy (nadtwardówkowy) o grubości do ok. 4 cm o niejednorodnej przeważnie wzmożonej gęstości. Po stronie lewej wykazano podtwardówkowy hipodensyjny krwiak przymózgowy o grubości do 7 mm obejmujący okolicę czołowo- skroniowo- ciemieniową, od warstw podstawowych do górno komorowych. W sąsiedztwie tego krwiaka obecne są korowe wybroczyny krwi wielkości do 8 mm. W przestrzeni podpajęczej lewej półkuli mózgowej oraz w szczelinie międzypółkulowej obecna jest hyperdensyjna krew. Stwierdza się znaczny ucisk na struktury głębokie i komorę boczną po stronie prawej i przemieszczenie układu komorowego nadnamiotowego w lewo o ok. 12 mm. Na skanach ocenianych na oknie kostnym wykazano szczelinowate pęknięcie łuski kości skroniowej prawej, bez przemieszczeń.

Z góry dziękuję.Temat: Z medycyną za pan brat, czyli coś dla medycznych maniaków
hehe tamten przypadek ciekawy temat

ode mnie na poczatek poczatek czyli podstawy neurochirurgii 1odc

Krwiak śródczaszkowy

Krwiak śródczaszkowy, krwiak powstały w ograniczonej okolicy wnętrza czaszki. W zależności od lokalizacji wyróżnia się krwiaki: podokostnowe, nadtwardówkowe (opony mózgowo-rdzeniowe), podtwardówkowe i podpajęczynówkowe (udar mózgu)Temat: Postępy w leczeniu zapaleń naczyń cz. I

Maloplytkowosc i zakrzepica! Wiem, ze za to odpowiedzialny jest zespol antyfosfolipidowy, ale gdzie tu logika?

mnie też to od jakieś czasu nurtowało - bo niby albo się ma zakrzepicę albo przeciwnie i się człowiek wykrwawia, tak?
a tu się okazuje że można mieć i jedno i drugie na raz! zespół antyfosfolipidowy czasami bywa taki pomotany, znalazłam opis takiego zestawu:
Zespół antyfosfolipidowy z katastrofalnym krwawieniem i nawracającymi udarami mózgu jako poczatkowy objaw SLE
Division of Pediatric Hematology/Oncology, Mayo Clinic, Rochester, MN 55905, USA. Rodriguez.Vilmarie@mayo.edu

Krwawienie jest rzadką manifestacją zespołu antyfosfolpidowego, chyba że jest związany z brakiem antykoagulantu, małołytkowością, albo wrodzoną wadą naczyniową. Raport dotyczy przypadku 16 letniego chłopca z wysokim antygoagulntem toczniowym, u którego początkowo występowało krwawienie z nosa, z przewodu pokarmowego i hematuria (krew w moczu). Dwa tygodnie po diagnozie rozwinąl się krwiak podtwardówkowy . W trakcie terapii polegającej m.in. na plazmaferezie, infuzjach rekombinowanego czynnika VII i koncentrtau protrombiny oraz mimo immunosupresji pacjent doznał nawracającego udaru mózgu.
Ten przypadek pokazuje, że antykoagulant toczniowy lub przeciwciała antyfosfolipidowe mogą powodować u jednego pacjenta zarówno krwotoki jak komplikacje zakrzepowe, oraz mogą w niektórych przypadkach mieć wielorakie cele dla antygenów (np czynniki koagulacji II, IX, XI).

źródłoTemat: Warunkowe umorzenie ?!
Chce uzyskać jej ukaranie i będe odwoływać się aż do skutku..

Domyślam się ze celowo nie spowdowała 2 wypadków w tak krótkim czasie ale za głupote się płaci.. kolejna jej ofiara może być już smiertenla - skoro ma problem ze znakami i poruszaniem sie po drodze zagrażając innym kierowcom to ....

a pozatym co Ty byś zrobił(a) gdy chwile po wypadku wychodzisz poobijany z auta i pierwsza Twoja myśl to sprawdzić czy nikomu nic sie nie stało, która rzecz jasna realizujesz zadając pytanie "czy wszystko wporzadku, czy jesteście cali??" a w odp otrzymujesz: " Ty qr**, ty szma** zniszczyłaś mi auto, to nowe auto wzięte niedawno z salonu, powinnaś mi ustąpić pierwszeństwa (...)"
(uspokoiła się dopiero gdy przypadkowy kierowca mijajacy miejsce zdarzenia porzadnie ja ochrzenił że nie wypada takich scen robic)

Rozumie nerwy nerwami ale co zrobił by sprawca gdym nie starała się uciec, gdybym nie odbiła kierownicą w lewo tylko uderzyła prosto w nią, dokładnie w drzwi od kierowcy a nie w jego nadkole??

Jej auto poszło do naprawy, moje uzyskało miano szkody całkowitej, wylądowałam w szpitalu z wstrząsnieniem mózgu, silnym stłuczeniem kolana i podejrzeniem krwiaka podtwardówkowego, przeszłam szereg badam lacznie z TK i punkcja - mała przyjemna, straciłam prace bo nie byłam w stanie wywiązać się z umowy.. Teraz czeka mnie rehabilitacja nogi bo uszkodzona została główka kości strzałkowej, nie należe do osób majętnych i nie stać mnie nawet na inne auto (no może prócz Fiata 126P), pracy brak - dlaczego ja mam płacić ciągle za jej głupote??!!

odszkodowanie?? jakies będzie predzej czy pozniej tak samo jak predzej czy pozniej kolejna ofiara jej nieudolnosci bedzie ponosic "kare" za jej glupote a tego bym nie chciała.. w życiu nie tylko kasa się liczy..

czas sprawdzić jak wyglada PL sprawiedliwosci..Temat: RADIOLOGIA - nowa forma egzaminu
oto kolejny zestaw pytań, tym razem z 12.04.

Pytania charakteryzują się tym, ze nic na ten temat nie było mówione, a większości zdjęć w życiu nie widziałam ;) Aczkolwiek myślę że po opracowaniu poniższych zagadnień, plus tych które już są na forum, nie ma się już czym martwić :)

Po pierwsze: miałam chyba ze 4 pytania o embolizację - Kiedy w nerce - przed nefrektomią w nowotworze, w krwawieniu po urazie, w leczeniu guzkowego zapalenia naczyń, najgorzej że dużo jest odpowiedzi w stylu: dwie odpowiedzi są poprawne..To samo z wątrobą,kiedy embolizujemy? I kolejne: jakimi materiałami: do wyboru: alkohol, spirala, ..
Na fali tego typu pytań: budowa stentów naczyniowych: znowu możliwość odpowiedzi: dwie są prawidłowe.

Warto tez przyjrzeć sie anatomii: 3 pytania z cyklu - struktura na zdjęciu pod literką 1 to.. moje były dziwne, cyferka jakby na tchawicy i odpowiedzi:przełyk, aorta wstępująca, światło tchawicy.. I drugie: na przekroju w CT, chyba aorta i pień płucny,ale było do wybory aorta i tętnica płucna prawa wiec do końca nie wiem. Kolejne:prawie na pewno krążek aorty.
I jeszcze : czy zdjęcie przedstawia płuca w oknie kostnym, płucnym czy śródpiersiowym?

Z innych pytań teoretycznych:
Dynamiczna metodą oceny przepływów jest możliwa w: USG, angioCT,angiografii subtrakcyjnej, 2 odpowiedzi ?
złamanie Salter- Harrisa - przez chrząstkę rozrostową
Jak wykonywać angio-CT: bez kontrastu, z kontrastem w wysyceniu tkanek, w wysyceniu naczyń, czy żadna odpowiedź nie jest poprawna?
Zmiana hipredensyjna w wątrobie u kobiety około 50 to najprawdopodobniej.. naczyniak?
Wklinowanie dotyczy najczęściej:?
Duża ilość płynu w opłucnej spowoduje: rozszerzenia czy zwężenie przestrzeni międzyżebrowych?uniesienie czy obniżenie przepony?
Krwiak śródmózgowy /3 pytania/
opóźniony w CT po24-48h?widoczny w CT po 30min? najczęściej przy kości?powstają w mechanizmie counter-coup?
W CT krwiak podtwardówkowy może być:izo,hypo lub hiper
Rola RM w urazach głowy - do oceny ewolucji zmian.
Badanie pierwszego rzutu w ortopedii: rtg i RMN przy obecności szpiku, czy rtg i CT przy strukturach anatomicznie skomplikowanych, samo CT czy samo RM?
Złamania kompresyjne kręgów są:patologiczne, ustabilizowane, wielopoziomowe,wszystkie odpowiedzi.
Jakie kontrasty są najbezpieczniejsze: jonowe, niskoosmolarne.
Przewlekła choroba limfatyczno - żylna- co zobaczymy na obrazie TK- Odczyn,pow.węzły chłonne, zaburz przepływu, wszystko?
Naczynia chłonne trudno zakontrastować ze względu na: konieczność wypreparowania naczyń, powolne podawanie kontrastu, powolne rejestrowanie zmian, żadna z tych odpowiedzi
postępowaniem w diagnostyce zatorowości płucnej jest:scyntygrafia,angioCT, rtg/ coś jeszcze,ale nie było do wybory CT spiralne ;)/
Format zapisu obrazów :DICOM
Objawem powiększenia lewej komory nie jest:uniesienie koniuszka w lewo i do góry,w lewo i w dół,modelowanie żołądka,zanik trójkąta żyły głównej dolnej..?

Zdjęcia: które(z 4) przedstawia złamanie typu zapięcia pasów?
Które zdjęcie (z 4) to perforacja przewodu pok?
Które zdjęcie (z 4) to nie zastój w nerce?
program jest chyba niedopracowany, bo za każdym razem chodziło o zdjęcie pierwsze:)
ponad to:
Co przedstawia zdjęcie :
- SM
- parę zdjęć : czy to płyn czy niedodma.. kierowałam sie przesunięciem śródpiersia,mało widać
- kolejne:guz czy sarkoidoza?
- guz centralny czy płyn w szczelinie ?
- rozedma czy poszerzenia aorty? Ponad to kilka zdjęć z pytaniem guz,pylica,zapalenie czy rozedma, złej jakości, nic nie widać
- kręgosłup z ZZSK: sydesmofity
- zdjęcie trzustki i wątroby ze zmianami hypodensyjnymi w CT, czy to torbiele, guzki,ropnie, naczyniak?
- zdjęcie oczodołu - złamanie blow in, blow out czy jeszcze jakieś do wyboru..
- zdjęcie mózgowia - wklinowanie, krwiak czy udar? /ze strony/
- zmiany w stawach stopy, chyba chodziło o RZS
- zdjęcie złamania kości ramienia z ewidentna torbielą.
- CT guza jelita grubego
- zdjęcie rtg z guzem jelita grubego /te były ze strony/
- zdjęcie mózgowia,tętniak na jakiej tętnicy?
- CT - krwiak podtwardówkowy /ze strony/
- CT - przerzuty do mózgu /ze strony/
- rtg - przepuklina rozworu przełykowego /ze strony/
- rtg rak żołądka /ze strony/
- ze złamaniem wyr.kolczystego kregu C6-jakie to złamanie- patologiczne,zł.zmęczeniowe po pracy szufla,zł.zmęczeniowe po długim marszu - moim zdaniem szufla
-zdjęcie rtg z ubytkiem kontrastu w miedniczce, w CT zmiana hypodensyja ze zwapnieniami ściany - rak miedniczki? torbiel około miedniczkowa?

pytania z RM: czy zdjęcie to CT,RM T1, RM t2?
Czy paramagnetyki wydłużają czas T1 i przez to wzmacniają kontrast, czy skracają?
Co to czasy T1 i T2?

Uff..więcej nie pamiętam..
najśmieszniejsze jest to, ze tak na prawdę to nie znam odpowiedzi na te pytania.. A jakoś mi się wystrzelało całkiem sporo..
Wiec na pewno w kolejnych turach będzie coraz lepiej!! ;)

pozdrawiam! :)Temat: Absurdy systemu ratownictwa
Andrzeju,

Sprawdziłem. Krakowskie pogotowie ma w tej chwili formalnie 20 zespołów R lub RW, czyli takich, o których można powiedzieć, że to coś więcej niż samochód z niebieskim krzyżem i kogutami + kierowca. Ile z nich nie ma obsady - nie wiem. Zespoły te obsługują oprócz 5 stacji w Krakowie (Łazarza, Rynek Podgórski, Teligi, Wyki, Kościuszki) również Węgrzce, Skałę, Wieliczkę i Krzeszowice. Razem jakieś 800 tysięcy ludzi. Ok. 1500 km kw = 9 x więcej niż Tatry. To tak, jakbyś miał jedną karetkę na obszar od Brzezin i Suchej Wody po Moko. Gęstej, zaludnionej miejskiej zabudowy. Stacja w Balicach została zlikwidowana (brak obsady), żeby bylo smieszniej w ten sposób drugi co do wielkości port lotniczy w Polsce nie ma "karetkowego" zabezpieczenia medycznego, chyba, że akurat LPR jest na miejscu;)

Co do zachowania człowieka (czy na pewno lekarza?) , ktory nie chciał wysiąść z karetki mam swoje zdanie - jezeli nie zagraża to przewożonemu pacjetowi - należy stanąć i udzielić pomocy, jeżeli zagraża - zawiadomić dyspozytora.

Znam liczne przykłady, również z Krakowa (np. gosna w prasie historia walki o neurostymulator dla dziewczynki, która wpadła pod auto w Alejach 3W i życie zawdzięcza przejeżdzającej załodze Rki) takich sytuacji, gdy karetka "najechała" na wypadek. W zeszłym miesiącu tak kielecka załoga Rki w trasie do Warszawy z pacjentem działała na drodze krajowej nr 7, gdzie po pasie spacerował sobie pewien pan mieszkaniec okolic Grójca, aż wpadł do matiza.

Co można było zrobić:
a) zabezpieczyć miejsce wypadku,
b) zawiadomic pogotowie,

Mimo, że człek chciał iść do domu, mechanizm urazu (prędkość, pajączek na szybie) sugerował ciężkie obrażenia, to jest elementarz, a więc dalej:

c) nie ruszać człowieka - ustabilizowac rękami kręgosłup szyjny
d) opatrzyć istotne krwawienia - bandaże, a zwłaszcza próba kręcenia wokół głowy jest mniej sensownym działaniem, niż po prostu położenie gazy na ranę, a mimo wszystko nie ruszanie łbem.
e) ochronić od chłodu, wesprzec psychicznie w oczekiwaniu na karetkę
f) obserwować, co się dzieje.

Człowiek był przytomny, więc ani udrożnienie dróg oddechowych, ani dalsze działania reanimacyjne nie były potrzebne.
Wygląda, że zrobiłeś na pewno rzecz najważnejszą - zadzwoniłeś na 999.

Doktorowi Andrzejowi M. się nie dziwię, że zrobił wielkie "oooo.... ????????" jak zobaczył o tych lekach przeckiwkrzepliwych. W przypadku urazu takie leki mogą tylko zwiększyć lub wręcz spowodowac krwawienie. Krwiak pomiedzy czaską a mózgiem (przymózgowy: nad- lub podtwardówkowy) się usuwa zdejmując / nawiercając pokrywę czaszki lub - gdy jest cienki i nie narasta - pozostawia do wchłonięcia, jak "guz na łbie". Wewnątrz czaszki taki krwiak ulega hemolizie w ciągu wielu godzin - dni a nawet tygodni. Gorzej z takimi krwiakami, które są bezpośrednio w tkance mózgu - często nie da się ich usunąć, a takze ze słuczeniami mózgu - najlepszą analogią jest chyba zbite jabłko, które już nigdy nie będzie takie samo. Powikłania po urazie czaskowo-mózgowym są bardzo rózne, może w tomografii nie być dosłownie nic (wprawne oko "oczyma duszy" zobaczy niewielkie obnizenie gęstości w radiologicznych jednostkach Hounsfielda) , a za parę tygodni pacjent zejdzie.

W Irlandii są daleko za nami, jeśli chodzi o ratownictwo. Ostatnio mam bardzo dobre dane z samiutkiego środka.

Pozdrawiam,
Kajetan [/url]Temat: RADIOLOGIA - nowa forma egzaminu
Radiologia 18.04.08
1. krwiak nadtwardówkowy w T1 jest hiperdensyjny i ma kształt dwuwypukłej soczewki, do wyboru były jeszcze dwuwklęsłej, hipotensyjny i kombinacje tych odp
2. rurka intubacyjna powinna być : 2cm powyżej rozwidlenia tchawicy, 4cm i jakaś inna odp, ja wybrałem ze 2.
3. co daje największy efekt wklinowania : krwiak pod, nadtwardówkowy czy krwiak śródmozgowy i krwotok podpajęczynówkowy
4. było TK jamy brzusznej i po lewej stronie duża struktura wypełniona płynem i było pytanie co to jest : wątroba, wolny płyn w otrzewnej, rozległy naciek nowotworowy czy żoładek wypełniony płynem – mi się wydaje ze tak wygląda żoładek w zwężeniu odźwiernika
5. co robi kontrast pozytywny z T1 i czy zmiana robi się bardziej hipo czy hiperintensywna
6. RTG czaszki z przodu i pytanie czy złamanie kąta prawego zuchwy, złamanie dolnej ściany oczodołu, to jest to zdjęcie ze strony na którym jest złamanie kąta zuchwy ze strony
7. jaki narząd najczęściej ulega uszkodzeniu w jamie brzusznej : śledziona, śledziona +wątroba, wątroba i cos jeszcze
8. TK głowy i był krwotok podpajęczynówkoy
9. ropień w płucu lewym i czy w gornym czy dolnym płacie i było zdjecie boczne ale dla mnie nie było to jednoznaczne
10. co się nie dzieje przy powiększeniu prawej komory i tam była odp ze serce przylega do mostka
11. niedomykalność zast.aortalnej i co się dzieje : powiększenie LK i poszerzenie aorty, powiekszenie LK, poszerzenie aorty i LP; poszerzenie LK, LP i PP i jeszcze jakas odp
12. z czego są zb stenty do przetok t-ż, tętniakach aorty i tętnic obwodowych: nitinol, stali nierdzewnej i włókien węglowych i odp dwie prawidłowe
13. embolizacj t.wątrobowej kiedy: leczenie paliatywne nowotworów pierwotnych i wtórnych, przed wykonaniem TIPS, w nadciśnieniu wrotnym i dwie odp prawidłowe
14. TK głowy i krwiak śródmozgowy i w której części, chodziło żeby nie pomylic stron lewa prawa i pytanie płat ciemieniowy, skroniowy
15. guz kąta mostowo-móżdżkowego
16. czaszkogardlak czy makrogruczolak i jaka projekcja T1 czy T2
17. pytanie niedodma czy płyn
18. kilka pytań o odme
19. USG wykonujemy do opróżniania ropni i zbiornikow płynowych , do kontroli leczenia żylaków przełyku i coś jeszcze i do wybrania dwie odp
20. TK z krwiakiem podtwardówkowym
21. udar niedokrwienny półkulowy i która półkula
22. gdzie najczęściej tetniaka w mozgu
23. angiografia naczyn mozgowych i gdzie zlokalizowany tetniak
24. TK jamy brzusznej i czy to torbiel rzekoma trzustki, OZT i ropień czy rak i dodatkowa jakas zmiana w watobie i czy to przerzut, naczyniak jamisty, przerost guzkowy
25. jakie jest badanie pierwszego rzutu w podejrzeniu uszkodzenia odcinka szyjnego – RTG, RM, TK
26. po co się robi RM w uszkodzeniach mozgu – nie pamiętam odp ale była jedna żeby monitowac zmiany
27. ZZSK – zdjęcie kręgosłupa i strzałka na syndesmofity
28. RZS reki i zwichniecie paliczka proksymalnego kciuka
29. RTG stopy i chyba tłuszczak k.piętowej bo były zwapnienia
30. spikule na czaszce i pytanie co to za objaw i odp jakis synonimow ze nie pamiętam tylko spikule
31. RTG klatki złamanie zeber czy odma czy niedodma ale wcale nie było takie oczywiste
32. objawami perforacji nie jest : zarys wewnętrznej sciany jelit czy zew czy widok więzadła sierpowatego
33. co się powinno robic za Bad w ostrym brzuchu : TK, USG, USG+zdjecie przeglądowe, czy samo zdjecie
34. TK z przerzutami do mozgu
35. TK z przerzutami do płuc
36. guz prawej wneki
37. guz i czy gornym czy dolnym Placie lewego pluca
38. rak przelyku chyba i były RTG i 2 TK i jeszcze można było wybrac zwężenie pozapalne, uchylki i cos jeszcze
39. nieprawda jest ze gasrtografina lepiej się wchłania od barytu, jest uzywana do badania dwunastnicy do badania stenozy odźwiernika i cos jeszcze
40. zacienienie gornego Plata prawego i czy to niedodma, zapalenie pluc platowe plyn w opłucnej
41. co nie jest objawem niedrożności – i była odp ze gaz w odbytnicy i jakies inne
42. objawem suchego zap.opłucnej jest – festonowate zaciągnięcia opłucnej, zmniejszenie przejrzystości pluc
43. zdjecie pogladowe kosci robi się w min 2projekcji, zawsze jednej
44. urografia na 4slajdach i wybrac gdzie nie ma zastoju w UKM
45. zdjecie dwukontrastowe i rak zoładka czy perforacja, wrzod czy zwężenie
46. TK jamy brzusznej i czy to faza tetnicza, pozna czy wrotno-miąższowa
47. do tetniaka zapalnego trzeba wykonac TK, TK z kontrastem i inne
48. to samo tylko do tetniaka rozwarstwiającego
49. TK j.brzusznej i czy rak, ch.L-C, uchyłki
50. zdjecie serca- to jakas rekonstrukcja, wyglądało jakby z Sobotty i czy to MIP, Volume Reading
51. Aerobilia na Tk
52. kamica pecherzykowa na USG
53. od czego zależy częstotliwość precesji Larmora – od indukcji pola magnetycznego
54. rtg kl. Piersiowej – stan po usunięciu płuca ze strony
55. CT brzucha – ostre zapalenie trzustki ze strony
56. 3 pytania po 2 zdjęcia rtg klatki piersiowej – w projekcji pa cień okrągły, a w bocznej za każdym razem cos innego, płyn w szczelinie, zapalenie płatowe płuc, chyba guz
57. MR głowy – AVM ze strony
58. z czego zbudowane są stenty i czy są samorozprężające
59. jaka embolizacja zapobiega powstawaniu krążenia obocznego – wydaje mi się że poprawna odpowiedź to kapilarna
60. zdjęcie RTG na którym widać objaw Lodmana i pytanie czy widać go tylko w zmianach złośliwych
61. rysunki z prelekcji i pytanie które odczyny okostnowe są charakterystyczne dla zmian złośliwych
62. jaka jest najlepsza metoda do obrazowania złogów w UKM
63. przewlekła choroba limfatyczno – żylna co widać w CT
64. ostre zapalenie trzustki kiedy robi się CT i USG po laboratoryjnie potwierdzonym rozpoznaniu, i wariacje ze ct pierwszego dnia usg po 3 i rożne wariacje na ten temat
65. mr glowy czy to krwawienie czy guz
66. jaka metoda jest dobra do dynamicznego obrazowanie przepływów
67. co widać na rtg klatki piersiowej przy powiększeniu lewego przedsionka
68. rtg kl. Piersiowej zacieniona cala prawa polowa, śródpiersie nie przesunięte i pytanie co to jest odma + plyn, rozedma + plyn,

wiecej nie pamiętam powodzenia od gr I, Karol i KrzysiekTemat: L I S T O P A D O W K I 2004
Dziewczyny wiecie co...chyba podejme sie leczenia Kuby prywatnie Moze to cos da. Wiecie jacy lekarze w Naszym kraju sa
Znalazlam dzisiaj na internecie artykuł o zapaleniu ucha środkowego. I poprostu sie przerazilam.

Zapalenie ucha środkowego
Zapalenia ucha możemy ogólnie podzielić na ostre i przewlekłe.

Ostre zdarzają się głównie u dzieci, chociaż zapadają na nie również dorośli. Dziecko skarży się wtedy na ból ucha, mówi, że coś mu w nim przeszkadza; dorośli zaś określają ten stan jako uczucie napięcia i pełności w uchu. Pacjent często gorzej słyszy chorym uchem. Pojawiają się też objawy ogólne: gorączka, u dzieci często wysoka, dochodząca do 40 oC, oraz uczucie ogólnego rozbicia.
Ostre zapalenie ucha środkowego

Największe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie ucha środkowego występuje podczas sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno-wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych, takich jak płonica, odra czy wiatrówka (ospa wietrzna). Sprzyjają mu również inne choroby laryngologiczne, takie jak zapalenie zatok, krwiak jamy bębenkowej i jej uraz, urazy kości skroniowej oraz stan po wycięciu migdałków podniebiennych.

Najczęstszą przyczyną schorzenia są bakterie. Stąd dużą rolę w leczeniu odgrywają antybiotyki. Drobnoustroje powodują powstanie obrzęku błony bębenkowej (głównej części ucha środkowego). Zbierający się tam płyn uwypukla błonę bębenkową oddzielającą ucho środkowe od zewnętrznego i w ostateczności może spowodować jej przerwanie - laryngolodzy mówią wtedy o perforacji. Wówczas z ucha zaczyna sączyć się wydzielina, ale za to ustępują przykre dolegliwości bólowe.

Oczywiście nie zawsze musi dojść do perforacji błony bębenkowej, która zresztą po pewnym czasie regeneruje się (odrasta).

Oprócz antybiotyków stosuje się też leki przeciwbólowe i kropelki do nosa, obkurczające błonę śluzową. W okresie uwypuklenia błony bębenkowej niezbędne może stać się jej nacięcie, zwane paracentezą. Musi być ono wykonane przez laryngologa doświadczonego w przeprowadzaniu takich zabiegów. Jest to właściwie zabieg bezbolesny, który przynosi dużą ulgę cierpiącemu. Kiedy pojawi się już wyciek, bardzo ważna jest odpowiednia higiena przewodu słuchowego polegająca na systematycznej zmianie opatrunków. Można również stosować krople do uszu, choć nie kamforę, jak kiedyś zalecano w domowych poradnikach, ale leki zapisane przez lekarza.
Perła w uchu, czyli zapalenie przewlekłe

Nie wyleczone do końca ostre zapalenie, po którym pozostaje otwór w błonie bębenkowej, może przejść w stan przewlekły. Taki ubytek jest bowiem zachętą do osiedlania się w uchu środkowym bakterii, a potem rozwoju zapalenia, które niejednokrotnie doprowadza do zniszczenia delikatnych struktur jamy bębenkowej. Charakterystyczną cechą choroby jest występowanie perforacji błony bębenkowej oraz okresowych wycieków z ucha środkowego, a w późniejszym okresie postępująca utrata słuchu.

W prostej postaci przewlekłego zapalenia ucha środkowego wydzielina jest śluzowa, a w przebiegu choroby mogą występować okresy uspokojenia (lekarze mówią wtedy o remisji), kiedy ucho jest suche i nie ma wysięku. Taki okres może nawet spowodować samoistne zarośnięcie otworu w błonie bębenkowej. Często jednak niezbędny jest zabieg operacyjny, tzw. myringoplastyka, podczas którego laryngolog sam musi zamknąć tego typu ubytek.

W leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego niezbędne jest także odsysanie wydzieliny oraz oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Potrzebne są również krople z antybiotykiem wkraplane do ucha.

Inną postacią przewlekłego zapalenia ucha środkowego jest tzw. zapalenie perlakowe. Ze złuszczonego nabłonka, mas cholesterolowych, zaschniętej wydzieliny i bakterii tworzy się wówczas perlak, rzeczywiście przypominający nieco perłę. Nie jest to jednak drogocenny kamień, ale niebezpieczna zmiana rozrastająca się i powodująca zniszczenie okolicznych tkanek: kości, kosteczek słuchowych, nerwów. Jedynym sposobem postępowania w tym przypadku jest zabieg operacyjny.

Groźne powikłania

Powikłaniami zapaleń ucha może być wiele chorób nie zawsze związanych bezpośrednio z tym narządem. Jednym z najczęstszych jest ostre zapalenie tzw. wyrostka sutkowatego. Pacjent odczuwa pulsujący ból za uchem, a z przewodu słuchowego sączy się obfita ropna wydzielina. Lekarz stwierdza wtedy obrzęk i bolesność okolicy za małżowiną uszną oraz perforację błony bębenkowej. Taki stan jest wskazaniem do natychmiastowego umieszczenia chorego w szpitalu. Potrzebny będzie wtedy zabieg operacyjny polegający na otwarciu bądź wycięciu wyrostka sutkowatego. Niezbędne staje się też podawanie antybiotyków.

Innymi powikłaniami zapaleń ucha są: zapalenie opon mózgowych, ropień zewnątrzoponowy, ropień mózgu, ropień podtwardówkowy, zapalenie błędnika, zapalenie zakrzepowe zatoki esowatej oraz porażenie nerwu twarzowego.

Nie lekceważmy więc tej choroby i zawsze skontrolujmy swój stan zdrowia u laryngologa bądź lekarza rodzinnego.


Poprostu zaczynam sie bac
Moze jak zaczne chodzic z nim prywatnie do laryngologa to wtedy zostana podjete jakies kroki, jakies bardziej doglebne badania a nie tylko antybiotyk i antybiotyk. Moje dziecko do miesiaca bierze non stop antybiotyk. Przerwy w podawaniu moze sa tydzien, "góra" półtora tygodnia.
Ja i on sie poprostu wykonczymy. Nie dosc ze sama mam wiele problemow na glowie to jeszcze nie wiadomo o co chodzi z tym uszkiem Kubusia. A jak niedoleczenie go doprowadzi ze straci słuch
Nawet nie chce o tym myslec.
Co ja takiego robie ze non stop cos nam sie dzieje-----poczawszy od rozpadu zwiazku, pobicia to teraz moj Kubus choruje powaznie
Powoli trace nadzieje, ze kiedykolwiek bedzie dobrze i ze kiedykolwiek los sie do mnie, do nas usmiechnie


© Inspiracje Ślubne- komentsy design by e-nordstrom